Oświetlenie LED

Dlaczego warto instalować oświetlenie LEDowe?

Na przestrzeni ostatnich lat można było zaobserwować dynamiczny rozwój oświetlenia LED. Początkowo LEDy stosowane były głównie w elektronice, jednak obecnie jest to popularne źródło oświetlenia w naszych domach. Co przyczyniło się do ich popularyzacji?

LED przed innymi

 

Oświetlenie LED ma szereg zalet, które sprawiają, że warto je wybrać zamiast innego typu oświetlenia. Najważniejsze z nich to:

  • wysoka efektywność energetyczna – nie ma obecnie bardziej energooszczędnego rodzaju oświetlenia niż diody LED. Najbardziej oszczędne z nich potrafią zużyć nawet do 90% mniej energii niż tradycyjne żarówki.
  • czas pracy – żywotność żarówek LED jest wprost niesamowita i może ona wynieść nawet 30 tysięcy godzin co przekłada się na ponad 20 zużytych żarówek tradycyjnych.
  • odporność – ze względów konstrukcyjnych oświetlenie LED jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak wstrząsy czy uderzenia.
  • błyskawiczne światło – LEDy nie potrzebują czasu żeby uzyskać pełną moc świecenia, zaraz po jego włączeniu świecą z pełną jasnością, nie trzeba więc błądzić w półmroku.
  • szeroka paleta barw – diody LED mogą świecić dowolnym kolorem światła i to bez stosowania żadnych filtrów ponieważ dioda wytwarza światło we wcześniej już określonym kolorze. Dodatkowo kolory uzyskiwane z LEDów mogą mieć znacznie większe nasycenie niż przy oświetleniu tradycyjnym.
  • światło kierunkowe – LEDy świeca światłem kierunkowym co sprawia, że dużo łatwiej jest je ogniskować bez dodatkowego oprzyrządowania.
  • temperatura pracy – oświetlenie LED nie nagrzewa się prawie wcale ponieważ prawie cała energia jest zamieniana w światło a nie rozpraszana w postaci ciepła.
  • walory ekologiczne – ogromną zaletą diod LED jest fakt, że nie używa się rtęci ani innych szkodliwych substancji przy ich produkcji. Ze względu na dużą żywotność nie ma konieczności ich częstej wymiany a niski pobór mocy wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Światło XXI wieku

 

Może się wydawać, że koszt ponoszony podczas zakupu oświetlenia LED jest zbyt wysoki. Okazuje się jednak, że późniejsze oszczędności  eksploatacyjne znacząco przewyższają nakłady początkowe. A przy okazji odciążamy środowisko naturalne, co również nie jest bez znaczenia. Nie ma się więc nad czym zastanawiać.