Oświetlenie w salonie

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Dobór oświetlenia nie może być przypadkowy, co pokazują analizy stanowisk pracowniczych. Tam, gdzie światło było nieoptymalne, zatrudnieni zgłaszali takie dolegliwości jak obniżone samopoczucie, chroniczne bóle głowy i ciągłe zmęczenie. Dodatkowo mieli problemy ze łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami, a nawet nawracającymi zapaleniami spojówek. Pokazuje to, jak ważny jest dobór oświetlenia i to nie tylko w miejscach pracy, ale też w domach, w których przecież spędzamy tak dużo czasu.

O czym pamiętać przy zakupie oświetlenia?

Na dobór oświetlenia wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest to, jak dużo naturalnego światła wpada do pomieszczenia, co zależy przede wszystkim od wielkości okien oraz od tego, w kierunku którego stoku są eksponowane. Najwięcej światła dociera wtedy, gdy okiennice skierowane są w stronę stoku południowego oraz zachodniego. Duże znaczenie ma także wielkość pomieszczenia. W domach, biurach i zakładach pracy, bardzo istotne jest zagwarantowanie nie tylko jasnego światła centralnego, ale także źródeł oświetlenia cząstkowego, pozwalającego na rozjaśnienie mniejszej przestrzeni, gdzie spędza się najwięcej czasu. Ogromną rolę odgrywa również minimalne natężenie światła, szczególnie w zakładach produkcyjnych. Tam, gdzie dokonuje się bardzo precyzyjnych czynności, np. szycia lub sklejania drobnych elementów, potrzebne będzie około 750 lx (luks – jednostka natężenia oświetlenia), a przy czytaniu wystarczy około 350 lx.

Energooszczędność oświetlenia

Optymalizacja kosztów ważna jest nie tylko w zakładach pracy, ale także w domach. Stąd też przy doborze oświetlenia, nasi pracownicy zwracają szczególną uwagę na to, aby było ono energooszczędne i pozwalało na maksymalne zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Dlatego też wykorzystujemy nowoczesne typy żarówek wyposażanych w świetlówki, które zapewniają ponad cztery razy więcej światła aniżeli tradycyjne żarówki. Korzystamy także z trwałych systemów LED, które dodatkowo są niewrażliwe na częstość załączeń, jednak aby spełniały swą rolę w pomieszczeniu, powinny mieć odpowiednio dobrane parametry użytkowe.

Sztuczne oświetlenie to nieodzowny element życia, szczególnie w naszym kraju, w którym przez znaczną część roku borykamy się z niedoborem naturalnego światła słonecznego. Aby zminimalizować negatywne efekty jego braku, niezbędne jest dobre dopasowanie oświetlenia do wnętrza tak, aby zapewniało ono komfort przebywającym w nim osobom.