panele solarne

Czym jest fotowoltaika i jakie ma zalety?

Fotowoltaika, to najprościej mówiąc, pozyskiwanie energii ze słońca i zamienianie jej w prąd elektryczny. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw i osób prywatnych decyduje się na zamontowanie na swojej posesji paneli solarnych. I nic w tym dziwnego. Energia pozyskiwana z tradycyjnych źródeł cały czas drożeje. Panele mogą więc przynieść swoim właścicielom spore oszczędności.

W skali mikro i makro

Pozyskiwanie energii ze słońca zna każdy z nas, chociażby z popularnych lampek solarnych w ogrodzie. Lampka gromadzi energię słoneczną w ciągu dnia, by po zmroku użyć jej do zasilania żarówki. Podobny proces zachodzi w ogromnych panelach solarnych montowanych na dachach fabryk czy magazynów. Energia ze słońca zamienia się w prąd elektryczny, którego można użyć do zasilania maszyn. Jest to bardzo opłacalne, nawet jeśli energia z paneli ma być tylko częściowym wsparciem dla tradycyjnych źródeł. Panele solarne projektanci coraz chętniej planują w domach energooszczędnych i pasywnych. W domach tych stosuje się wiele niestandardowych rozwiązań, które sprawiają, że stają się tańsze w eksploatacji i bardziej ekologiczne. Panele fotowoltaiczne idealnie wpisują się w ten trend.

Czy to się naprawdę opłaca?

Zdecydowanie tak! Surowców naturalnych z każdym dniem jest na świecie coraz mniej, a kiedyś całkiem się skończą. Korzystanie ze źródeł odnawialnych nie tylko uniezależnia nas od rosnących cen za energię narzucanych przez głównych dostawców, ale w przyszłości stanie się po prostu koniecznością. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to także rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne niż kopalnie i odwierty. Montując panele, przykładamy się więc znacząco do ochrony środowiska. Chociaż wydawać by się mogło, że zakup i instalacja paneli to spory koszt przy budowie domu, szybko zauważymy, że była to świetna inwestycja, która zwróci się po kilku sezonach grzewczych. Fotowoltaika staje się standardem w nowoczesnym budownictwie.